تبلیغات
کمانگیری روی اسب با اسب کرد - اسب کرد و اسب ترکمن
جمعه 18 دی 1394

اسب کرد و اسب ترکمن

   نوشته شده توسط: davoud deldar    

http://tpfi.ir/images/slider/582d8ef64cc84afa9c7d.jpg

معیارهای شناسایی اسب اصیل کرد

نژادها

از مهم ترین خصوصیات اسب کرد می توان به پیشانی برجسته و ستیغ گونه کاملا مشخص, فاصله زیاد استخوان های فک در ناحیه حلقی, استخوان بینی کشیده و منخرین تنگ, گردن قوی, سینه از جلو کاملا عضلانی, دست و پاها کوتاه و محکم, بدنی عضلانی اشاره نمود.

ایران باستان همواره مرکز پر رونق پرورش و تولید اسب در طول دوره ای بیش از دو هزار سال بوده است. در تاریخچه تکامل اسب ایران, پیدایش اسب کرد را مستقیما به پانصد سال قبل میلاد مسیح و به اسب هایی معروف به نیسایی مرتبط می دانند.

در حقیقت این اسب که توسط ماد ها تربیت شده جد اسبان کرد بوده و از نظر جثه حیوانی بسیار بزرگ بوده است. اسب نیسایی نام خود را از محل زندگیش کسب نموده و شگفت انگیزترین نشانه ظاهری این اسب, استخوان های بزرگ و برجسته پیشانی, بینی و همچنین فک بالا می باشد. اسب های اصیل کرد حیواناتی بسیار قانع, کم خوراک, دارای بدنی پراستقامت جهت نواحی کوهستانی و سردسیری و همچنین مناطق گرمسیری می باشند. این اسب به علت نفس زیاد, دست و پاهای کوتاه و بسیار محکم خود کاملا مناسب مسابقات چوگان می باشد.

اسب کرد دارای چهار تیره کلهر, افشاری, سنجابی و جاف بوده که تیره کلهر بیشترین جمعیت را داشته و زیستگاه آن غرب استان کرمانشاه است. تیره جاف از نظر تعداد کمترین بوده و نژادی محبوب در استان کردستان می باشد. با توجه به تعداد و کثرت اسب های عرب و فارس و همچنین کشش انتخابی آنها با اسب های کرد, متاسفانه امروزه تعداد اسب های نژاد کرد بسیار محدود شده است. به همین سبب جهت شناسایی اسب های اصیل, اصلاع دقیق از خصوصیات ظاهری آن بسیار مهم می باشد.

از مهم ترین خصوصیات اسب کرد می توان به پیشانی برجسته و ستیغ گونه کاملا مشخص, فاصله زیاد استخوان های فک در ناحیه حلقی, استخوان بینی کشیده و منخرین تنگ, گردن قوی, سینه از جلو کاملا عضلانی, دست و پاها کوتاه و محکم, بدنی عضلانی, مشکلات دندانی اندک و از نظر رفتاری بسیار باهوش, مطیع, صبور و کاملا توانا در زمینه راهپیمایی کوهستانی اشاره نمود.

این اسب بسته به تیره خود, به رنگ های کهر, قره کهر, نیله, کرنگ و همچنین سیاه و سفید مشاهده می گردد.

کلمات کلیدی: اسب کرد،کلهر، جاف، افشاری، سنجابی

متن کامل:

دانلود متن کامل (ارسال نشده است)

نویسنده:

پژمان ناظم زمردی 1 ,  رسول رحیم زاده 1 , محمد سامان یاری * 2 , شهریار نجفی 2
1-    گروه علوم درمانگاهی , دانشکده دامپزشکی , دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج, سنندج, ایران  
2-    دانشجوی دکتری دامپزشکی, دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج, سنندج, ایران    
                           

تماس با نویسنده:

Saman_6557@yahoo.com

متن صفحه اول مقاله منتشر شده در کتاب کنگره:


*خصوصیاتاسب کرُد تیره کلهر و افشار 

پیشانی =   در اسبهای نژاد كُرد معمولاً پیشانی صاف است .

گوشها = هوشیار و متناسب با سر.

سر = متناسب با بدن قرار گرفته .

چشم ها = نافذ و هوشیار.

استخوان بینی = دراز .

گردن = قوی ، سینه از جلو به حد قابل توجه عضلانی . که در اسب تیره افشار قسمت عضلانی در جلو سینه کمتر مشاهده می شود

دست و پا = متناسب با هیکل و بسیار محكم .

بدن =  در تیره کلهر بدن عضلانی  اما تیره افشار بدن ترکه ای تر است

بسیارباهوش ، مطیع ، صبور .

*اسب تیره سنجابی  در تمام خصوصیات با تیره کلهر مشابه است تنها در ناحیه استخوان بینی با این  تیره متفاوت است در این تیره استخوان بینی بلند تر و کمی منحنی به سمت لب شده است 

زیستگاهاسب کرُد  تیره های کلهر٬ افشار و سنجابی در استان کرمانشاه می باشد 

* اسب تیره جاف که زیستگاه این تیره در استان کردستان می باشد  دارای خصوصیات زیر است

پیشانی =  اسبهای تیره جاف معمولاً پیشانی پهن و مسطح دارند.

گوشها = اندكی عقب .

سر = سنگین .

چشم ها = عمیق و خشمگین .

استخوان بینی = دراز .

گردن =  سینه از جلو به حد قابل توجه عضلانی .

دست و پا = كوتاه و بسیار محكم با اندك مو در ناحیه شاخ مو .

بدن = عضلانی و جمع .

بسیارباهوش ، مطیع ، صبور 

 


در تاریخ آمده است که از 500سال قبل از میلاد مسیح در دامنه های سلسله جبال زاگرس در منطقه ای به نام نسا اسب کردی وجود داشته است. با توجه به وضعیت توپوگرافی کردستان که منطقه ای صعب العبور و کوهستانی با دشتها و تپه های ماهورهای سنگلاخی می باشد بدیهی است قبل از ورود خودرو به منطقه اکثر کارهای روزمره مردم و کارهای سنگین کشاورزی بارکشی و سواری با اسب انجام می شده است.

----------


اسب ترکمن گونه‌ای از زیباترین اسب‌ها است که در منطقهٔ ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد. رنگ آن‌ها بیشتر خاکستری رنگ و بدنی کشیده و لاغر دارند. شکم آنها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسبها، تخت و به معنی دیگر شکم آن‌ها لاغر است. صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است.

اسب ترکمن اسبی است دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله: قد ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتیمتر، گوشهای بلند ومتحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سم‌های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی و…است. رنگ‌های اصلی این نژاد: کهر، نیله، کرنگ، سمند و قره کهر می‌باشد.

نژادهای شناخته شده از اسب ترکمن در چهار گروه: یموت، آخال تکه، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن وعرب) و گوگلان (منقرض گردیده) دسته بندی شده‌اند.

اسب ترکمن اندامی کشیده، دُمی باریک، سر و گردن زیبا دارد. برای اسب‌های بانژاد ترکمن درسال‌های گذشته ذخیره‌های ژنتیک این اسب، تقاضای جهانی یافته‌است. اسب ترکمن در نزد ترکمن‌ها پیشینه‌ای طولانی در سنن و زندگی صحرانشینی وجنگ وگریزها درگذشته داشته‌است.

گفتنی است برنامه‌های اشتباه ایران در نیم قرن گذشته لطمه زیادی به ذخیره ژنتیکی اسب‌های ترکمن زده‌است و متأسفانه تعداد اسب‌های ترکمن خالص و خوب به شدت کاهش یافته‌است.

امروزه خالص‌ترین اسب‌های ترکمن ایران را در ترکمن صحرا(استان گلستان)و منطقه راز و جرگلان از توابع استان خراسان شمالی می‌توان یافت که بیشترین جمعیت این اسب را دارا می‌باشد. خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه بیشتری به تولید اسب‌های ترکمن شده‌است. تعدادی اندک و پراکنده از این نژاد توسط علاقه‌مندان در تبریز، اصفهان، تهران و همدان نیز نگهداری می‌شوند.

اسب های آخال تکه و یموت دارای مشخصات زیر می باشند :

1 – قد : اسب 148 تا 155 سانتیمتر ، مادیان 147 تا 153 سانتیمتر .

2 – سر : صورت کشیده و بلند ، استخوانی ، ظریف ، نیم رخ محدب یا صاف .

3 – گوش : گوش ها دراز تر از اسب  عرب و کاکل آن ها کم مو و نرم فک بالا و پایین کشیده .

4 – گردن : بلند و کشیده و نازک و اتصال آن با بدن قوی .

5 – شانه : بلند و عضلانی .

6 – کمر : بلند و کشیده .

7 – کپل : کم شیب با عرض خوب و خروج دُم بالاتر شروع می شود و اغلب دُم ها کم مو و بلند و هیچ وقت دُم نمی گیرند ، زیر دُم یعنی سرین جا دارتر است .

8 – سینه : عمیق ، قوی و متناسب ، دور سینه اسب به طور متوسط 167 سانتیمتر و مادیان به طور متوسط 165 سانتیمتر .

9 – قلم دست و پا :بلند و کشیده ، قوی و استخوانی ولیکن ظریف ، مفاصل قوی و متناسب ، ساق متناسب و خوش ترکیب ، بخلق نسبتاً کوتاه و کم مو ، سُم پهن تر و کوتاه تر از اسب عرب .

10 – فاصله بین زانو و بخلق : به طور متوسط برای اسب 19 سانتیمتر و برای مادیان 18 سانتیمتر است .

11 – کتف : عریض ، بلند افتاده .

12 – اندام : بلند و کشیده و باریک با شکم جمع .

13 – پوست : نرم و موج دار و براق ، یال و دُم کم مو و روی ساق پاها عاری از پشم و موی بلند .

14 – بلند ترین نقطه ی شانه تا بلند ترین نقطه ی کپل اسب 2 / 154 سانتیمتر ، مادیان 154 سانتیمتر .

15 – رنگ های اصلی : کهر ، نیله ، کرنک ، سمند ، قره کهر .

16 – خصوصیات اخلاقی : خونسرد ، نجیب و مطیع .

17 – امکانات اسب : کورس ، پرش و سواری .

18 تغذیه : کاه ، علف بهاره ، جو و یونجه .

19 – مناسب ترین آب و هوا و منطقه برای نگهداری نژاد مورد نظر :

هوای معتدل ، مرطوب ، اراضی نرم غیر شنی و سنگلاج مانند منطقه " تمر قره قوزی " – آی تمر – یلی بدراق واقع در شهرستان کلاله .

20 – طول بدن اسب ترکمن کشیده و باریک . این کشیدگی در نو ع آخال تکه بیشتر از یموت هاست .

21 – سُم اسب های ترکمن مخصوص خاک نرم و بهتر و سالم است . (1)

طبق نوشته ی کتاب تبار نامه ی اسب " مدارک قابل ملاحظه ای در دست است که نشان می دهد یکی از اجداد اولیّه در تولید اسب انگلیسی ( ترو برد ) ، اسب بلند . کشیده و سریع ترکمن می باشد که در تمام مدت دو هزار سال تاریخ خود این اسب از لحاظ چابکی ، استقامت و پرش مورد تحسین عموم بوده است (2).

اسب تروبرد در سطح بین المللی دارای شهرت زیاد است .

پرنس آقا خان رهبر چهل و نهمین امام فرقه اسماعیلیه یکی از مالکین برترین اسب های تاروبرد دنیا است . آقا خان در سن 20 سالگی در 11 جولای 1957 / م به امامت مسلمانان شیعه امامی اسماعیلیه رسید و جانشین پدر بزرگش سلطان محمد شاه شد ، پرنس آقاخان  را " لقب شاهزاده میدان های اسب دوانی را هم به آقاخان دادند . آقاخان مالک اسب های گرانبها ترین نیز می باشد . " و می توان گفت یکی از بزرگترین تولید کنندگان اسب تاروبرد دنیا می باشد . (3)

پانوشت ها :

1 – تبارنامه ی اسب ترکمن ، نشر انجمن سلطنتی اسب ، 1355 ، صفحات 19 و 4

2 – همان ماخذ ، صفحه 12 .

3 – فصلنامه دنیای اسب ، شمارۀ 17 ، زمستان 1387 ، صفحه 25 .

گونه‌ای از اسب با نژاد ترکمن خالص است که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد. رنگ آنها بیشتر خاکستری رنگ است و بدنی کشیده و لاغر دارند. شکم آنها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسبها، تخت است، به عبارت دیگر شکم آنها لاغر است. صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است.

اسب ترکمن اسبی است دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است، از جمله: قد ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتیمتر، گوشهای بلند و متحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سم‌های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی. رنگ‌های تیره‌های اسب آخال تکه و یموت شامل: کهر، نیله (طوسی)، سمند، کرنگ، قره کهر، ابرش، سیاه، و سفید است.[۱]

نژادهای شناخته شده اسب ترکمن در سه گروه: یموت، اسب آخال تکه، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و اسب عرب) دسته بندی شده‌اند.

برخی نیز آمیخته تروبرد و ترکمن (دو خون) هستند.[۲]

اسب ترکمن اندامی کشیده، دُمی باریک، سر و گردن زیبا دارد. برای اسب‌های با نژاد ترکمن درسال‌های گذشته ذخیره‌های ژنتیک این اسب، تقاضای جهانی یافته است. اسب ترکمن در نزد ترکمن‌ها پیشینه‌ای طولانی در سنن و زندگی صحرانشینی وجنگ وگریزها درگذشته داشته است.

گفتنی است برنامه‌های اشتباه نیم قرن گذشته لطمه زیادی به ذخیره ژنتیکی اسب‌های ترکمن زده است و متأسفانه تعداد اسب‌های ترکمن خالص و خوب به شدت کاهش یافته است.

امروزه خالص‌ترین اسب‌های ترکمن ایران را در منطقه راز و جرگلان از توابع استان خراسان شمالی می‌توان یافت که بیشترین جمعیت این اسب را دارا می‌باشد. خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه بیشتری به تولید اسب‌های ترکمن شده است. تعدادی اندک و پراکنده از این نژاد توسط علاقه‌مندان در اصفهان، تهران، شیراز و همدان نیز نگهداری می‌شوند. شهرستان سبزوار در خراسان رضوی نیز دارای سرمایه قابل توجهی از این نژاد ارزشمند است.

شهرستان گنبدکاووس از مراکز مهم پرورش اسب ترکمن است.[۲]
Augustina
یکشنبه 30 تیر 1398 05:59 ب.ظ
When you keep your mind on a Alacrity Rendezvousing
L . a . happening, you may converge roughly notable professionals.

Velocity Time Los Angeles aftermaths stay large in place of tiring
authority exactly who don’t possess a great deal of time to extend
on the net in addition to look by way of a bunch before reports.
Now befall roughly Zoom Appointment Chicago ideas.
does extenze work like viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:58 ب.ظ

Hello everybody, here every one is sharing these familiarity, thus it's good to read this web site, and I used to go to see this blog all the time.
is viagra safe
شنبه 18 خرداد 1398 05:13 ب.ظ

Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Great blog and outstanding style and design.
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 11:58 ب.ظ

Terrific facts. With thanks.
brand cialis generic cialis 20 mg viagra cialis levitra tadalafil 5mg cialis kaufen generic cialis soft gels cialis from canada cialis bula cialis patentablauf in deutschland only best offers cialis use
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 02:40 ق.ظ

Excellent facts. Cheers.
legalidad de comprar cialis side effects for cialis cilas cuanto cuesta cialis yaho cialis tadalafil online buying brand cialis online cialis cuantos mg hay walgreens price for cialis cialis name brand cheap cialis 5 mg
Where are the femur tibia and fibula?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:54 ب.ظ
When I originally commented I appear to have clicked
on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails
with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able
to remove me from that service? Thanks a lot!
http://tiffaniventrella.hatenablog.com
شنبه 7 مرداد 1396 12:42 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad
and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 01:22 ب.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity
regarding unpredicted feelings.
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 11:29 ب.ظ
With havin so much content and articles do you ever run into
any issues of plagorism or copyright violation? My website has a
lot of unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over
the internet without my authorization. Do you know any methods to help reduce
content from being ripped off? I'd certainly appreciate it.
کافه پاپ
سه شنبه 6 بهمن 1394 05:51 ق.ظ
سلام
امروزه بسیاری از سایت ها با پاپ آپ کاربران را اذیت میکنند.
اگر میخواهید از دست پنجره های مزاحم پاپ آپ خلاص شوید به سایت ما سری بزنید.
در سایت ما میتوانید نرم افزاری را دانلود کنید که پنجره های پاپ آپ را بطور خودکار ببندد.
موفق باشید!
محمد
پنجشنبه 1 بهمن 1394 01:46 ب.ظ

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان
100 درصد تضمینی

توجه : پس از وارد شدن به لینک ها 15 ثانیه صبر کنید و سپس روی دکمه ی
سبز رنگ "رد کردن تبلیغ" کلیک کنید.

لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/toopfile1

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/toopfile2
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر