تبلیغات
کمانگیری روی اسب با اسب کرد - تیراندازی با کمان
جمعه 21 آذر 1393

تیراندازی با کمان

   نوشته شده توسط: davoud deldar    

کمیته کمانگیری روی اسب آذربایجان - تبریز

کمیته کمانگیری روی اسب استان آذربایجان شرقی - تبریز

 

 

تجهیزات تیراندازی با کمان

 
چرا تیراندازی با کمان؟

 

بشر از روزگار قدیم کمان را برای شکار و ارتزاق و جنگ به کار می برد و کم کم با آمدن اسلحه این سلاح سنتی و قدیمی جایگاه خود را ازدست داد اما بعضی افراد آن را به عنوان تفریح و عده ای برای ورزش همچنان استفاده می کنند .اما توجیه این رشته ورزشی چیست که تا کنون ندیده ایم که کسی یک بار سراغ آن رفته و بگوید ورزش جالب و زیبایی نیست.

در نوشته های مختلف دلائل زیادی آورده اند که هر کدام را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم تا با این رشته و علاقمندی افراد به آن به صورت کامل آشنا شویم.

عده ای این ورزش را سابقه طولانی که همراه آدمی دارد و جزء اولین وسائلی است که آدمی برای رفع نیاز خود در شکار به آن دست یافته،ذکر کرده اند در حالیکه چنین مطلب درمورد پرتاب نیزه نیز باید صادق باشد زیرا آدمی نیزه را قبل از کمان اختراع کرده و از آن استفاده زیادتری نیز نموده است پس چرا نیزه این جایگاه را نداشته و چنین استقبالی از آن نمی شود.

عده ای دیگر بیان نموده اند که این رشته را اسلام به آن تاکید کرده است و پیامبر گرانقدرمان بر مسلمین تاکید نموده که به فرزندان خود سه رشته را یاد دهید تیراندازی ،سوارکاری و شنا و در توصیه آن بیان می دارند که علت اینکه این سه رشته را تاکید کرده است برای گسترش اسلام بوده است زیرا دید پیامبر یک دید جهانی بوده است و برای کشور گشایی کارایی قابل توجه این رشته ها را در نظر گرفته است که در جواب باید بیان داشت که اولا چرا پیامبر مثل شمشیر زنی و پرتاب نیزه را بیان نکرده است در حالیکه این دو رشته نیز در جنگها کارایی داشته است و از چرا رشته قایق سواری یا دیگر رشته های مشابه را مورد سفارش قرار نداده است.

آیا عدم توجه ایشان به رشته های مشابه دلیل خوبی برای رد کردن این توجیه ها نمی باشد؟

اما ما در جواب این افراد بیان می کنیم ، اینکه سه رشته مورد سفارش پیامبر اسلام (ص)کرده است قطعاً دلیل این است که ویژگی های این رشته ها با دیگر رشته ها تفاوت دارد . که با توجیه خود به صورت جداگانه هر کدام از این رشته ها را مورد بحث قرار می دهیم.

 1-شنا:

رشته ورزشی بسیار سنگین و جذاب و زیبایی است که در این رشته ورزشی تمام اعضای بدن و اکثر ماهیچه های بدن انسان مشغول شده و به فعالیت می پردازد و آنچه که ما در یک رشته ورزشی می خواهیم اکثراً استفاده از ماهیچه ها و تقویت آنهاست که در شنا اولا ماهیچه های آدمی از نوک پا گرفته تا ماهیچه های سر مشغول فعالیت است . ثانیاَ در طب و پزشکی برای بسیاری از بیماری ها توصیه به شنا و آب درمانی و حرکت و راه رفتن در آب می شود همانطور که می دانید در بسیاری از دردهای زانو ،کمر،دست و..... از این شیوه درمانی استفاده می شود پس این رشته علاوه اینکه تقویت کننده است درمان کننده نیز می باشد.

از طرفی ورزش شاد و مفرح است که حس رقابت در آن نیز مورد نظر می باشد اما توجیه دیگری که به نظر می رسد دلیل قویتری است در سفارش این رشته اینکه اسلام به پاکیزگی اهمیت به سزایی می دهد و این رشته ذاتا ورزش تمیز و پاک کننده ای است همانطوری که می دانیم بشر از رو زگار قدیم برای تمیز کردن جسم خود به سراغ آب می رود.

اما در اسلام ، آب در جاهایی برای پاک کردن روح و امراض درونی هم به کار برده است شاهد مثال ما می تواند تعداد زیاد غسلها و وضو باشد که پاک کننده از ناپاکیهاست. اما یک وجه دیگر آب ، علاوه بر پاکیزگی آرامش بخشی آن است .آرامش بخشی روحی که آب دارد در هیچ چیز وجود ندارد. لذا از قدیم مرسوم بوده است که پس از خستگی های روحی و جسمی به فرد سفارش می شود تا تنی به آب زده و خستگی روحی و جسمی را با هم بزداید . پس هدف اسلام این بخش نیز بوده است زیرا این رشته هم تقویت جسم و هم تقویت روح را را در نظر داشته و به پاکیزگی جسمی و روحی می پردازد. و سفارش آن به خاطر داشتن جنبه روحی است زیرا بقیه ورزشها نیز می توانند تقویت کننده جسم باشند که مورد توجه شارع نبوده است.

2- رشته سوارکاری

 که به نظر می رسد بیشتر سوارکاری با اسب بوده است و این توجیه که اسلام برای جنگ به اسب سواران احتیاج داشته است اشتباه است به همان دلایلی که قبلا عرض شد.

 اما توجیه ما از این رشته ورزشی و توجه اسلام به آن این است که سوارکاری با تاکید بر اینکه حتما اسب باشد این است که اولا سوارکاری از لحاظ آمادگی جسمانی ورزشکار بسیار ورزش سنگین و سازنده ایست و نیاز به یک بدن آماده دارد اما نکته مهم و حائز اهمیت این رشته، چنین است که ، اسلام به رقت قلب و نازکی آن تأکید شدیدی دارد و حتی مشاغلی که سخاوت و سختی قلب می آورد مثل سلاخی حیوان و.... در اسلام مکروه هستند، از طرفی اسلام انسان را به آرامش و برخورد نرم با دیگران و کظم غیظ فرمان می دهد که در ورزش سوارکاری با اسب هر دو اینها به وجود می آید . اولاَ: روح لطیف شده و یک لطافت خاصی پیدا می کند. ثانیاَ : انسان با یک حیوان طرف است که زبان ما را نمی فهمد و در احادیث که ذکر خواهد شد آموزش اسب نیز آمده که دلالت بر همین مطلب دارد پس انسان صبر را همراه با رقت قلب بدست خواهد آورد.

3- تیراندازی با کمان

در بعضی موارد در احادیث در مورد سفارش رسول از لفظ رمایه استفاده شده است که دلالت به تیراندازی دارد و بر همین منوال است که آقایان تیر اندازی با اسلحه را در زمره این احادیث آورده و حتی برای توجیه کردن استدلال خود به این مطلب که اسلام برای پیشبرد هدف خود در کشور گشایی از آن استفاده می کرده و قصد آن گسترش اسلام بوده است تاکید می کنند که به نظر واقعیت خلاف این مطلب است.

زیرا اسلام دین پاکیها و آزادیهاست . دین بخشش و لطف رحمت است. دینی است که لااکراه فی دین را بیان می دارد دینی است که استدلال عقلی بر جبر شمشیر را برتر می داند دینی است که ساعتی تفکر را از هفتاد سال عبادت برتر می داند چطور چنیین دینی برای پیشبرد اهداف خود ترویج جنگ می کند و چطور جوانان را به فراگیری فنون رزمی می خواهد آنهم نوع خاصی در حالیکه شمشیر زنی که مهمترین وسیله در جنگها بوده است را فراموش می کنند هیچ گاه تاکیدی به یادگیری آن نمی کنند شاید این تفکر اشتباه در مورد دین اسلام بوده است که همچنان اسلام مهجور و مظلوم مانده است.

اما توجیه ما نسبت به این رشته ورزشی و تأکید نبی اسلام(ص) بر آن را اینگونه بیان می داریم که ، همانطور که در دو رشته ورزشی قبلی بیان نمودیم اسلام از یک ورزش دو هدف دارد اول هدف جسمی و دوم هدف روحی هدف جسمی از تیراندازی با کمان به دست آوردن استیل خاص ایستادن و تمرکز و تقویت ماهیچه هایی که در ورزشهای دیگر کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

برای مثال اکثر افراد در ایستادن به علت عدم دقت یا عدم یادگیری ، توانایی صحیح ایستادن را ندارند ، قسمت دیگر ماهیچه ها که در این ایستادن تقویت می شود ماهیچه های کمر است که اکثر افراد در اثر ضعف این ماهیچه ها دچار کمردرد در حالت ایستادن می باشند که این ورزش این مشکل را برطرف نموده تحمل این ماهیچه ها را افزایش می دهد.

در اکثر افراد و مخصوصاً در جوامع صنعتی به علت نوع فیزیک نشستن و استفاده مداوم از میز و صندلی و عدم تحرک مثبت - که به برگرداندن حالت طبیعی کمک کند - دچار خمیدگی ستون مهره ها - که حالت حاد آن را قوز بیان می کنند - می شوند . این بیماری در جوامع بشر در حال پیشرفت و همه گیر شدن است تنها راه درمان آن تقویت عضلات نگهدارنده کمر است که می تواند از این خمیدگی جلوگیری نماید که در این رشته ورزشی یکی از مهمترین ماهیچه هاکه مورد تقویت قرار می گیرید ماهیچه مربوط به این ناحیه از کمر می باشد و کشش زه هم باعث رفع این مشکل می شود.

از موارد دیگری که در این رشته مورد تقویت قرار میگیرید ماهیچه های گردن است که با یک حرکت منظم و آرام تقویت شده و یکی دیگر از بیماریهای کنونی جهان را که بیشتری آسیب را به انسان ماشینی یا به عبارتی انسان اداری وارد می نماید جلوگیری می کند.

از طرفی این ورزش همانطور که افراد به صورت تجربی نیز به آن دست یافته اند و هم به صورت علمی ثابت شده است آنچنان آرامش بخش و مسکن است که برای بشر امروز که هر روز به سمت بیماریهای روحی و روانی با سرعت گام بر می دارد، می تواند جزء بهترین درمانها و قویترین مسکنها قرار گیرد، در حاییکه برای به دست آوردن آرامش از داروهای مختلفی استفاده می شود ، این رشته ورزشی چنان آرامش و راحتی به انسان می دهد که هیچ دارویی را توان رقابت با آن نمی باشد.

از طرفی تمرکز و دقت کردن در یک هدف به ما آموزش می دهد که در زندگی نیز باید برای رسیدن بر یک هدف ، تمام برنامه های خود را تنظیم کنیم و دقت برای رسیدن به این هدف والا باشد.

لازم است برای استدلال خود به حدیثی از رسول اکرم استناد نماییم (( و فی الجعفریات: باسناده عن علی علیه السلام قال : قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم :کل لهوٍ باطل الاّ ما کان من ثلاثه : رَمیُکَ عَن قَوسِک و تأدیبک فرسک و ملاعبتک اهلک فانه من السنته ))پیامبر صلی الله فرمودند : هر بازی و سرگرمی باطل است مگر سه مورد 1- تیر اندازی از کمان2-تعلیم و تأدیب اسبت 3- بازی با اهل خودت

با توجه به اینکه اسلام بسیار تأکید دارد که اینها از سنت است و پیامبران نیز به آن پرداخته اند پس اینها جز خیر نمی تواند باشد زیرا پیامبران هر کاری را در جهت رفع نیاز های خود به آن می پرداخته اند.

پس با این استدلال هایی که آوردیم می فهمیم علت گرایش این رشته تیر اندازی با کمان این است که این رشته وابستگی خاصی به روح و نیازهای روحی دارد و آرامش بخشی این رشته است که محبوبیت زیادی را برای همه انسانها به همراه خواهد آورد و این محبوبیت علاوه بر آن که با جنبه مذهبی و دینی در تعارض نبوده بلکه موافق مذهب و آیین اسلام بوده است و سفارش خاصی بر آن شده است.

از طرفی این رشته آموزش زندگی را به انسان می آموزد:

1- شما در آموزش کمان یاد می گیرید که پله پله و مرحله به مرحله قدم برداری و کسی موفق است که طریق را با حوصله و صبر همراه با تکرار و تمرین زیاد طی نماید ، حال اگر کسی بخواهد یک شب ره صد ساله را طی کند امکان پذیر نیست ، شاید یک تیر یا چند تیر او به هدف اصابت کند اما مداوم و با ثبات نخواهد بود . برای استمرار موفقیت نیاز به طی کردن تمام مراحل به صورت دقیق و صحیح است.که تمام بزرگان رمز موفقیت را اینگونه بیان نموده اند.

2- در تیراندازی با کمان در صورتیکه تیر شما خراب شده و به خارج رود ، شما اگر از این مطلب احساس ناراحتی کرده و جزع و فزع کنید بقیه تیرها نیز خراب می شود پس باید ضمن حفظ آرامش خود از اشتباه قبلی پند و درس گرفته به فکر آینده و ادامه دادن مسیر در رسیدن به هدف باشی . که انسان اگر در زندگی این مطلب را رعایت کند موفق ترین افراد بشر است.

3- همیشه یک هدف عالی وجود دارد که برای رسیدن به آن هدف دقت و تمرین نیاز است و این نقطه در زندگی نقطه کمال انسان می باشد. به دست آوردن این نقطه و پیگیری آن شما را به زندگی جاودان می رساند.

 

 

انتخاب کمان در کمان گیری روی اسب :

 

برای شروع کمان گیری روی اسب چه کمانی را انتخاب کنیم ؟

این سوال دوستان زیادی است در این مقاله برای راحت تر کردن انتخاب کمان بعضی از اطلاعات و افکار مربوط را بررسی خواهیم کرد . اما در نهایت انتخاب ، انتخاب شماست .

توجه : این مقاله برای کسانی است که می خواهند کمانگیری روی اسب را یاد بگیرند می باشد . که ذیلا کمان کره ای را توصیه می نمایم .

 

-        کمانهای پونداژ بالا ( لینب 70 پوند به بالا ) از کمانهای دیگر بسیار سریع می باشند .

-        کمان تاریخی ترک / بسیار شبیه به کمانهای عثمانی ها

-        در فضای باز لینب ها تحت تاثیر قرار می گیرند و در هوای سرد این تاثیر افزایش می یابد .

-        کمانها نباید در روزهای بارانی و مرطوب مورد استفاده قرار بگیرد .

-        بازدید در زمانهایی که از کمانها استفاده نمی شود ، باید کمان در دمای معمولی اطاق نگهداری شود و رطوبت هوا کنترل شود به صورتی که نباید بیش از حد در جای خشک نگهداری شود در این صورت رطوبت از لینب ها خارج شده و کمان ترک می خورد .

-        نگهداری کمان سخت است ، لینب های کمان کج شده ، در این صورت باید لینب ها را مرطوب کرده و به روی فرم آورد ، تا با گذشت زمان حالت اصلی خود را به دست آورد که کار زمانبری می باشد .

-       آخرین نکته را می خواهم کمی توضیح دهم . کمان زیر 75 پوند از جنس طبیعی منطقی نیست . چرا ؟

کمانهایی که از جنس طبیعی نیستند ( چوبی یا فیبر ) لینب های 60 الی 70 پوند که اگر از خود عملکرد بهتری هم نشان دهند روی این لینب ها کمان سوار شود ، عملکرد آن به صورت زیادی کاهش می یابد .

کمانهایی از جنس فیبر با لینب های 90 پوند  که بیش از اندازه به بازوها لوازم اضافه می شود که به علت سنگینی در مرحله شلیک به علت از بین رفتن انرژی ، در مرحله شلیک نیرو به خوبی به تیر وارد نشده و از پرتاب خوب تیر جلوگیری می کند . نتیجه اینگونه است که کمان ساخته شده از همان جنس با لینب های 55 پوند یک تیر با جنس همانند را از کمان با لینب 85 پوند بهتر شلیک می کند .   

 

قابلیتهای کمان ها با جنس اورگانیک / شاخ / عصبی / و مواد چسب

 

کمانهای بیش از 70 پوند  با افزایش زیاد وزن سلاح می باشد. حتی کمان ساخته شده ترک با 100 پوند در حدود 300-400 گرم وزن خواهد داشت

ویژگیهای کمانهای ترک در وزن کم آنهاست . از طرف دیگر کمان با بازوهای 65 پوند از جنس اورگانیک و کامپوزیت  که از وسایل مدرن ساخته شده و کمان چوبی فرق زیادی وجود ندارد .

مثلا در عملکرد کمانهای 45 پوند کره و ترک تفاوت زیادی نمی باشد . از این رو کمانهای کمتر از 65 پوند کمان اورگانیک با شاخ و یا فیبر توصیه نمی شود

کمانهای هورنبو به هیچ عنوان کمانی برای شروع کمانگیری روی اسب نمی باشد و نمی توان آن را هر روز استفاده کرد این کمان از تیپ کمانهای مشکل ساز می باشد و به هیچ عنوان برای تمرین و کمانگیری روی اسب توصیه نمی کنم . در هنگام شلیک گاهی کمان از دست می افتد . و یا موجب رم کردن اسب می شود . این کمان اکثرا پونداژ بالا می باشند و استفاده آن روی اسب مشکل می باشد .
کمانهای گروزر

 

مشخصات این کمانها :

توان : 30 الی  60 پوند لینب

طول : 5/51 اینچ

 

مزایا و معایب :

درصور تی که کمی دراز باشد به کمانهای ترک شبیه می شود 30 الی 50 پوند.

به علت دراز بودن بعضی وقتها به دست شوک وارد کرده و در مرحله شلیک قبضه در دست می لرزد .

کمانی است بسیار کم تحرک در مرحله شلیک با لینبهای کوتاه

ساخت این کمان بسیار زمانبر می باشد حدودا 6 ماه زمان تولید

این کمان یکی از کمانهایی است که بیشترین طرفدار و استفاده کننده را دارد اما با این همه یکی از کمانهایی است که  استفاده آن را اصلا توصیه نمی کنم .

چندین عدد از این کمانها را در هنگام تمرین شکسته ام . از یک سال بیشتر کارایی نداشته و یکی از کمانهای کم توان در کمانگیری روی اسب می باشد .

 

 

کمان گروزر

 

توان از 35 الی 58 پوند

طول : 5/47 اینچ

قیمت : حدود دو میلیون تومان

 

مزایا و معایب :

بسیار پر تحرک و سریع ( یکی از پر تحرک ترین کمانها )

فرم و شکل آن به کمانهای ترک شبیه است

زمان تولید آن بسیار طولانی(  حدود 6 ماه )

تیرگذاری آن بسیار راحت ، فاصله زه و قبضه برای تیرگذاری زیاد می باشد .

این نوع از کمان گروزر یکی از بهترین کمانهای موجود می باشد و یکی از مدلهای آن کمی بلندتر می باشند .

 


کمانهای سلوکی ( لوکاس )

بین 30 تا 65 پوند از نیروی کشش
طول: 46-51 اینچ
قیمت: 850 دلار آمریکا

 

جوانب مثبت و منفی :


- احتمالا سریعترین کمان  موجود در بازار، کمان اورگانیک و سریع با توجه به عملکرد عالی می تواند یکی از بهترین کمانهای موجود در کمانگیری روی اسب باشد .
- هرگز نمی شکند .
- فرم و قوس کمان بسیار شبیه به کمانهای ترکان عثمانی می باشد .
- کمانی است بسیار سبک
- قیمت کمی گران است
رنگ نشده به عنوان استاندارد ، مدرن ، کمان مانند طبقه ورقه ورقه دیده می شود، زینتی و روی کمان نقاشی شده است و این نقاشی ها قیمت آن را گران کرده است که حدود 1000 دلار قیمت آن می باشد .

اطلاعات پایانی :

 

در صورتی که در مبلغ خرید کمان مشکلی نباشد ، کمان لوکاس از توصیه های کمان ترک را برایتان پیشنهاد می کنم .

در صورتی که در مبلغ خرید مشکل دارید و می خواهید کمان قیمت مناسبی تهیه کنید ، کمان کره  ای را پیشنهاد می کنم . به افراد تازه کار که قیمتی بسیار مناسب را دارد و در کمترین زمان به دستشان خواهد رسید نمونه ای است بسیار خوب از یک کمان کره ای .

و اگر هم زمان کافی دارید و علاقه به خرید کمان قیمت مناسب کمان گروزر بیوکمپوست ترک که کمانی است بسیار سریع را برایتان پیشنهاد می کنم .

طبیعتا کمانهای دیگری هم وجود دارد مثل کمان کاسیا در میان انواع کمانها اصلا مورد پسند من قرار نگرفت چون کارایی آنها درشلیک خوب نمی باشد و از نظر ظاهری خیلی فانتزی هستند .

کمانهای طبیعی کمانگیران سرخ پوست را هم تجربه نکردم چون آنها کمان نمی فروشند در صورت فرش اولین خریدار آنها خود من هستم .

کمانهای هورنبو را هم کلا برای کمانگیری روی اسب توصیه نمی کنم

و یکی از کمانهای مناسب برای تمرین و مسابقات کمان اس کا بی است که این نوع کمانها اصلا نمی شکند ، ساخت کره بوده و قیمتی تقریبا مناسب را دارد .

و پونداژ این کمانهای از 50 الی 55 پوند می باشد .

 

علتهای شکستن کمان در هنگام کمانگیری روی اسب :

 

-        در هنگام زه کردن کمان برگشتن لینب های کمان

-        کشیدن کمان بیش از 28 اینچ

-        استفاده از تیرهای بسیار سبک

-        به کار نبردن تکنیک صحیح رلیز ( رها کردن زه )

موارد ذکر شده در کلیه کمانها یکسان می باشد فقط در کمانهای گروزر ترک که در استفاده صحیح هم امکان شکستن آن بسیار بالا می باشد .

در کمانهای گروزر به نوع استفاده هم بستگی دارد ، بسیاری از دوستان هر هفته فقط یک بار از کمان استفاده می کنند و بعضی از افراد هم فاصله زیادی را در استفاده مجدد از کمان را دارند و حتی فقط در روزهای مسابقه از آن استفاده می کنند که در اثر خشک شدن کمان امکان شکستن آن بسیار بالا می رود .

-        در کمانهای گروزر کمانهای بیوکمپوست تولید شده که این کمانها و کمانهای کره را بیشتر توصیه می کنم چون امکان شکستن آن بسیار پایین می باشد .

 

تهیه و تنظیم و ترجمه :  مهدی خطیبی

 

 

 

 

      استابلیزر در کمان چه کاربردی دارد؟ کارایی استاب لیزر در تیراندازی با کمان چگونه است؟

اگر شما هم تیراندازی با کمان را تازه شروع کرده باشید یا فقط عکسهای مسابقات رو دیده باشید اولین سوالاتی که می کنید میگین اون میله بلند جلوی کمان چیست؟ چه کاربردی دارد؟

استابلیزر یک اصطلاح عمومی برای میله های بلندی است که وزنه های مشخصی به آنها متصل شده و بر روی کمان به منظور افزایش پایداری یعنی کاهش جنبش و آزادی هنگام رلیز استفاده می شود.

میله های استاب لیزر در اندازه ها و وزنهای مختلف طراحی شده اند برای به حداقل رساندن حرکت های اضافی دست و کمان و دقت بیشتر در هنگام تیراندازی

کوچکترین لرزش و حرکت اضافه در هنگام رلیز باعث میشه تیر رها شده از کمان در مسیر رسیدن به هدف کمی منحرف بشه غیر از اینکه نقطه ثقل کمان دقیقا در قسمت گریپ (جایی که قبضه کمان رو گرفتید) هست و وقتی زه رها میشه سربالای کمان تمایل داره به سمت عقب برگرده

 

میله بلند استاب لیزر کمی پایین تر از نقطه ثقل کمان و در راستای دست تیرانداز و مستقیم هدف نصب می شود و تا حدی مانع از حرکت پیچشی کمان در هنگام رلیز می شود ضمن اینکه سربالای کمان هم با وزنه های این میله به سمت عقب برنمیگرده و در راستای عمودی بسمت پایین میاد.

نوشته شده در چهارشنبه هفتم آبان 1393ساعت 1:11 توسط مهندس خطیبی | نظر بدهید

foot complaints
جمعه 24 شهریور 1396 06:09 ق.ظ
I was recommended this blog through my cousin. I am now not certain whether
or not this post is written by means of him as no one else understand such specified approximately my difficulty.
You're wonderful! Thank you!
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 10 شهریور 1396 07:54 ق.ظ
Hi would you mind stating which blog platform you're using?
I'm planning to start my own blog soon but I'm having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
and I'm looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to
ask!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر